Zach Strickland

Boys track just short of true team state

The Staples Motley boys track and field team was nine points away from going to state, finishing second in a close Section 6A True Team meet on May 10, at Pelican Rapids.

“The boys team came up just short of Frazee,” said Coach Marly Simmons. “We couldn’t have asked for a better effort from everyone, it just wasn’t meant to be.”

In a meet where every competitor counts in the team score, nine points is a tiny amount compared to the 674 total points the boys scored.

The girls team also competed in the meet but were without their top scorer, and did not have the depth to make it up.

Track athletes still have a chance to go to state as individuals, with the sub-section meet on May 26 and the section meet on June 2.

Team results

Boys results

Section 6A True Team

Frazee 683, Staples Motley 674, Hawley/Ulen-Hitterdal 654, Breckenridge 582, Wadena-Deer Creek 569, Pelican Rapids 569, West Central 563, Wheaton/Herman-Norcross 457, Bertha-Hewitt/Verndale 404, Ashby/Brandon/Evansville 368, Barnesville 303, Prairie Valley 299, New York Mills 242, United North Central 224

100 - 14. Jake Miller 12.57, 24. Zac Carlson 13.46

200 - 7. Tyler Johnson 24.46, 21. Mason Rychner 26.21

400 - 6. Frank Karbowiak 55.83, 12. Matthew Fisher 57.64

800 - 1. Isaiah Ross-Bahn 2:04, 11. Ben Bartczak 2:16

1,600 - 7. Ryan Trout 5:06, 8. Emmet Anderson 5:08

3,200 - 4. Anderson 10:50, 5. Bartczak 11:00

110 hurdles - 1. Max Giza 16.53, 12. Fisher 20.71

300 hurdles - 2. Giza 42.81, 13. Noah Han 49.94

4x100 - 6. (Rychner, Miller, Hunter Berggren, Carlson) 48.59

4x200 - 5. (Rychner, Miller, Fisher, Carlson) 1:42

4x400 - 1. (Ross-Bahn, Karbowiak, Johnson, Giza) 3:38

4x800 - 1. (Trout, Johnson, Karbowiak, Ross-Bahn) 8:56

High jump - 10. Ross-Bahn 5’4”, 14. Johnson 5’2”

Pole vault - 1. Giza 11’0”, 2. Trout 10’6”

Long jump - 7. Berggren 17’5.5”, 16. Rychner 15’9.75”

Triple jump - 4. Han 37’7”, 11. Berggren 35’3.25”

Shot put - 14. Berggren 33’5”, 19. Zach Strickland 31’7”

Discus - 13. Z. Strickland 87’6”, 14. Scout Strickland 87’4”

Melrose Invitational

Eden Valley-Watkins/Kimball 139, New London-Spicer 85, Litchfield 75.5, Staples Motley 72.5, Albany 72, Upsala/Swanville 65, Royalton 40, Sauk Centre 35, Melrose 34, Long Prairie-Grey Eagle 29, Belgrade-Brooten-Elrosa 27, Prairie Valley 19, St. John’s Prep 9

100 - 14. Miller 12.33, 16. Carlson 12.42

200 - 14. Carlson 25.51, 

400 - 8. Karbowiak 56.13, 12. Rychner 57.96

800 - 12. Bartczak 2:19, 21. Christensen 2:37

1,600 - 10. Anderson 5:11, 21. Christensen 5:37

3,200 - 2. Trout 10:51, 3. Anderson 10:58

110 hurdles - 3. Giza 16.5

300 hurdles - 1. Giza 42.05, 7. Fisher 47.04, 19. S. Strickland 52.26

4x100 - 5. (Rychner, Miller, Berggren, Johnson) 47.74

4x200 - 4. (Rychner, Miller, Fisher, Carlson) 1:40

4x400 - 1. (Ross-Bahn, Karbowiak, Johnson, Giza 3:37

4x800 - 3. (Trout, Karbowiak, Johnson, Ross-Bahn 8:48

High jump - 10. Johnson 5’2”

Pole vault - 4. Giza 11’0”, 7. Trout 10’0”

Long jump - 14. Rychner 17’0”, 15. Miller 16’11”, 28. Berggren 14’5”

Triple jump - 4. Han 38’11.25”, 6. Berggren 35’3.25”, 13. Fisher 33’9”

Shot put - 19. Z. Strickland 33’11”, 21. Berggren 33’7”, 31. S. Strickland 29’6”

Discus - 20. Z. Strickland 93’5”, 24. S. Strickland 90’8”, 34. Nathaniell Rodrigues 66’6”

Girls results

Section 6A True Team

Frazee 698, Wadena-Deer Creek 652, Pelican Rapids 641, Barnesville 633, Breckenridge 592, Ashby/Brandon/Evansville 586, West Central 569, Bertha-Hewitt/Verndale 472, United North Central 461, Hawley/Ulen-Hitterdal 451, Staples Motley 426, Wheaton/Herman-Norcross 206, Prairie Valley 126, New York Mills 88.

100 - 12. Amber Robben 14.55, 21. Jenna Dvorak 15.67

200 - 13. Robben 29.79, 16. Brooke Ferdon 30.55

400 - 21. Kelsie Weite 1:11, 22. Ferdon 1:14

800 - 11. Megan Dumpprope 2:44, 18. Chelsea Nanik 2:49

1,600 - 9. Kira Sweeney 6:05, 10. Kiera Dumpprope 6:08

3,200 - 5. Sweeney 12:58, 19. Krystal Yoder 17:29

100 hurdles - 16. Larken Hirschey 20.18, 22. Addison Hirschey 21.25

300 hurdles - 13. L. Hirschey 57.0, 24. A. Hirschey 1:02

4x100 - 7. (L. Hirschey, Robben, Weite, Alex Davis) 57.16

4x200 - 11. (Davis, Dvorak, Kassidy White, Ferdon) 2:06

4x400 - 12. (A. Hirschey, Davis, Nanik, K. Dumpprope) 4:54

4x800 - 4. (Nanik, M. Dumpprope, Weite, K. Dumpprope) 11:07

High jump - 14. Weite 4’6”, 22. Davis 4’2”

Pole vault - 7. White 6’6”

Long jump - 11. Robben 13’0”, 20. L. Hirschey 11’8.75”

Triple jump - 21. A. Hirschey 23’3.5”

Shot put - 16. Toni Brings 24’0.5”, 24. Hannah Dolezal 19’11”

Discus - 9. Brings 83’9”, 9. Dolezal 83’9”

Melrose Invitational

Litchfield 151, Eden Valley-Watkins/Kimball 120, Albany 98, Long Prairie-Grey Eagle 93, New London-Spicer 59, Melrose 44, Royalton 43, Belgrade-Brooten-Elrosa 36, Sauk Centre 20, St. John’s Prep 17, Staples Motley 14, Upsala/Swanville 6, Prairie Valley 1

100 - 14. Robben 14.35, 20. L. Hirschey 14.63, 33. White 16.19

200 - 11. Robben 29.65, 17. Ferdon 30.30, 30. A. Hirschey 32.63

400 - 17. Weite 1:11, 26. White 1:18

800 - 17. Yoder 3:09

1,600 - 8. Sweeney 5:56, 11. K. Dumpprope 6:03, 19. Nanik 6:30

3,200 - 5. Sweeney 12:54

300 hurdles - 19. A. Hirschey 1:05

4x200 - 6. (Robben, L. Hirschey, Weite, Ferdon) 1:58

4x800 - 3. (Nanik, M. Dumpprope, Weite, K. Dumpprope 11:01

Long jump - 14. Robben 13’11”, 22. Ferdon 12’4”, 29. L. Hirschey

Shot put - 28. Hofmann 20’4”, 29. Dolezal 20’2”

Discus - 21. Dolezal 68’1”, 23. Hofmann 62’3”

 

Staples World

Mailing Address: P.O. Box 100
Staples, MN 56479
Telephone: (218) 894-1112 - Fax: (218) 894-3570
Toll Free: 1-888-894-1112
E Mail: info@staplesworld.com

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

Manage my subscriptions

Subscribe to Breaking News feed