Mikalya Sauber coming in to the finish line. (Staples World photos by Mark Anderson)Ben Bartczak passes runners during the race.

CC teams pushing for higher positions

The Staples-Motley boys cross country team was second and girls team finished fifth at the Wadena-Deer Creek Johanna Olson Invite held Sept. 6.

Coach Bruce Fuhrman said he was pleased to see the team’s top runners out with the front runners in both races. Both teams still need runners to step up for the fourth and fifth positions to get the team scores where they want them to be.

For the boys, Emmet Anderson was third and Hunter Klimek sixth. The girls were led by Kira Sweeney in third and Addison Lorber was eighth.

Most of the boys improved their times from the first race of the year, but Klimek, Tanner Robben and Nick Tabatt improved  their times significantly, cutting a minute or more.

For the girls, Lorber, Taylor Yungbauer and Kaitlyn Smith lopped off more than a minute from their previous race times.

Team results

Boys varsity (5,000 meters)

Little Falls 35, Staples-Motley 87, Dilworth-Glyndon-Felton 114, Melrose 120, Park Rapids 136, United North Central 144, Ottertail Central 173, Wadena-Deer Creek 190, New York Mills 196, Long Prairie-Grey Eagle 251, Bagley/Fosston 294

3. Emmet Anderson 18:04, 6. Hunter Klimek 18:40, 16. Ben Bartczak 19:06, 23. Tanner Robben 19:46, 44. Nick Tabatt 20:43, 47. Coleman Klimek 20:47, Jack Tyrrell 20:48, 

Boys JV (5,000 meters)

3. Brayden Christensen 21:11, 4. Bentley Christensen 21:17, 6. Cael Sams 21:34, 17. Trenton Plopper 23:31, 21. Finn Erholtz 23:51, 29. Jack Benson 26:16

Boys JV (3,200 meters)

4. Alex Vernon 13:04, 9. Isaac Christoffersen 13:57, 12. Jacob Schmitz 14:19, 31. Connor Judd 15:21, 43. Grant Johnson 16:22, 44. Alex Brings 16:25, 50. William Thew 16:57, 54. Austin Johnson 17:47

Girls varsity (5,000 meters)

United North Central 58, Pelican Rapids 74, Park Rapids 90, Dilworth-Glyndon-Felton 94, Staples-Motley 104, Melrose 126, Ottertail Central 180, Little Falls 185, Wadena-Deer Creek 216, Long Prairie-Grey Eagle 270

3. Kira Sweeney 21:20, 8. Addison Lorber 22:15, 27. Taylor Yungbauer 24:06, 37. Frankie Hanson 24:54, 40. Kaitlyn Smith 25:14, 48. Mikayla Sauber 26:10

Girls JV (5,000 meters)

5. Abby Brown 27:40, 6. Mackenzie Wilds 27:58, 7. Jorie Ihme 28:01, 8. Madysen Hull 28:16

Girls JV (3,200 meters)

2. Ashley Robben 14:43

Staples World

Mailing Address: P.O. Box 100
Staples, MN 56479
Telephone: (218) 894-1112 - Fax: (218) 894-3570
Toll Free: 1-888-894-1112
E Mail: info@staplesworld.com

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

Manage my subscriptions

Subscribe to Breaking News feed