Sweeney wins CC race

Kira Sweeney earned a first place medal at the Pine River Backus cross country meet on Sept. 13, as both the girls and boys teams had solid performances to finish second.

The teams both fell back a little bit at their next meet at New London-Spicer on Sept. 19.

At Pine River, Sweeney ran 18:45 to win on a course that may have been slightly shorter than 5,000 meters. Addison Lorber and Ameara Chenoweth also ran well.

For the boys, Emmet Anderson and Hunter Klimek were in the top ten, with Ben Bartczak, Tanner Robben and Coleman Klimek not far behind. The boys team narrowed the gap between their top five runners, with a season low 1:41 at Pine River and 1:49 at New London-Spicer.

Girls results

Pine River-Backus meet

Pequot Lakes 45, Staples Motley 63, Park Rapids 65, Crosby-Ironton 97, Frazee 109, Pine River-Backus 144, Pillager 167

1. Kira Sweeney 18:45, 8. Addison Lorber 20:27, 11. Ameara Chenoweth 21:10, 21. Kaitlyn Smith 22:05, 22. Taylor Yungbauer 22:06, 24. Natalie Kleinerova 23:05, 28. Mikayla Sauber 23:28, 30. Abby Brown 23:47, 35. Jorie Ihme 24:33, 43. Julia Trantina 27:36

Junior high - 2. Ashley Robben 14:19, 4. Madysen Hull 15:41, 6. Mackenzie Wilds 15:46

New London-Spicer invitational

West Central 38, Albany 57, Staples-Motley 81, Paynesville 84, New London-Spicer 103, BOLD/BLH 178, Benson/KMS 199, Litchfield 201, 

2. Sweeney 19:43, 8. Lorber 20:33, 28. Yungbauer 22:13, 38. Kleiberova 23:28, 39. Smith 23:36, 46. Sauber 24:40

JV - 22. Wilds 24:56, 25. Hull 25:04, 29. Ihme 25:29, 34. Brown 26:12, 24. Trantina 28:57

Junior high - 1. Robben 11:36

Boys results

Pine River-Backus meet

Team scores: Pequot Lakes 23, Staples Motley 66, Crosby-Ironton 82, Park Rapids 111, Frazee 119, Pine River-Backus 148, New York Mills 166, Pillager incomplete

Boys varsity - 3. Emmet Anderson 16:39, 6. Hunter Klimek 17:30, 14. Ben Bartczak 17:52, 21. Tanner Robben 18:09, 24. Coleman Klimek 18:20, 27. Jack Tyrrell 18:26, 34. Finn Erholtz 18:59, 36. Bentley Christensen 19:07, 41. Cael Sams 19:19, 42. Nicholas Tabatt 19:40, 60. Trenton Plopper 21:18

Junior high - 3. Alex Vernon 12:47, 14. Isaac Christoffersen 13:34, 16. Jacob Schmitz 13:36, 19. Austin Johnson 13:57, 25. Connor Judd 14:37, 35. Alex Brings 15:45, 39. Grant Johnson 16:12, 40. William Thew 16:15

New London-Spicer invitational

West Central 51, New London-Spicer 113, Albany 130, Holdingford 131, Benson/KMS 146, Staples-Motley 153, Breckenridge/Wahpeton 156, Morris 198, Ottertail Central 210, Paynesville 221, Litchfield 255, BOLD/BLH 288, Community Christian 298

6. Anderson 17:02, 22. H. Klimek 17:58, 41. Bartczak 18:34, 44. Robben 18:40, 53. Be. Christensen 18:51, 57. Tyrrell 19:02, 78. C. Klimek 20:28

JV - 6. Brayden Christensen 19:16, 7. Erholtz 19:18, 9. Tabbatt 19:25, 30. Christoffersen 20:36, 38. Plopper 21:09, 44. Schmitz 21:23

Junior high - 17. A. Johnson 11:43, 25. Judd 12:14, 48. Brings 13:43, 51. G. Johnson 13:57, 53. Thew 14:05

Staples World

Mailing Address: P.O. Box 100
Staples, MN 56479
Telephone: (218) 894-1112 - Fax: (218) 894-3570
Toll Free: 1-888-894-1112
E Mail: info@staplesworld.com

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

Manage my subscriptions

Subscribe to Breaking News feed